خواص سنگ عقیق

دسته بندی ها :

فروش انگشتر عقیق یمن اصل- تک پسند

خواص و فواید سنگ عقیق یمانی

سنگ عقیق در کشورهایی همچون : یمن ، ایران ، هندوستان ، چین در رنگهای گوناگون قرمز ،زرد و سفید یافت می‌شود . اما سوال اینجاست که فضائل و فواید که در رابطه با سنگ عقیق بیان می‌شود دقیقا  درباره کدام نوع از عقیق است ؟

و آیا این فواید درباره تمام عقیق ها صحت دارد ، یا فقط مخصوص عقیق یمانی میباشد !!!

احادیث معتبر و مرتبط با سنگ عقیق یمانی

صحیفه امام رضا (ع) ترجمه ی حجازی صفحه ی 105

با اسناد نقل شده امام رضا (ع) فرمود، كه فرستاده خدا (ص) فرموده:

انگشتر عقيق‏ به دست كنيد، زيرا مادام كه انگشتر عقيق‏ به دست داشته باشيد، به هيچ يك از شما غمى نمى‏رسد.

کتاب پاداش نیکی ها و کیفر گناه ها / ترجمه ثواب اعمال  

عقيل بن متوكّل مكّى- بى‏آنكه راويان پيش از خود را نام ببرد- از امام صادق عليه السّلام، و آن حضرت از پدرش از جدّ بزرگوارش عليهما السّلام نقل كرده است كه فرمود: كسى كه بر خاتم عقيق‏ انگشترى خود اين نقش را حك كند: «محمّد نبىّ اللَّه و علىّ ولىّ اللَّه» خداوند او را از مرگ بد در امان مى‏دارد و نمى‏ميرد مگر بر فطرت‏

علىّ بن محمد- بى‏آنكه از راويان پيش از خود نام ببرد- از امام صادق عليه السّلام روايت كرده است كه فرمود: هيچ دستى كه به درگاه خداوند دراز مى‏شود محبوبتر از دستى كه بر آن انگشترى عقيق‏ باشد، نيست.

حسن بن على بن بنت الياس خزّاز از امام رضا عليه السّلام روايت كرده است كه فرمود:

كسى كه با عقيق‏ در قرعه شركت كند (قرعه را با دستى كه انگشترى عقيق‏ در آن است، درآورد) بهره بيشترى نصيب او خواهد شد.

پاداش به دست كردن انگشتر عقيق‏

انگشتر عقيق‏ بدست كردن مستحب است و روايات زيادى در فضيلت آن نقل شده است. كه يكى از آنها اين سخن امام صادق عليه السلام است: «هر كس انگشترى داشته باشد كه نگين آن عقيق‏ باشد فقير نخواهد شد، و مقدّر او جز بهترين تقديرات نخواهد بود».

1- حسين بن خالد از امام رضا (ع) نقل كرده است كه فرمود: امام صادق (ع) فرموده است: هر كس انگشترى به دست كند كه نگين آن عقيق باشد تهى دست نمى‏شود و كارش به بهترين وجه فرجام خواهد يافت.

2- عبد الرّحيم قصير مى‏گويد: حاكم براى احضار يكى از فرزندان ابو طالب كه جنايتى مرتكب شده بود كسى را فرستاد. او در راه به امام صادق (ع) رسيد. امام (ع) فرمود: انگشترى عقيق به او برسانيد. راوى مى‏گويد: انگشترى عقيق به او رساندند و از حاكم آزارى نديد.

3- عمرو بن ابى المقدام مى‏گويد: مردى كه تازيانه خورده بود بر امام باقر (ع) گذر كرد. حضرت فرمود: انگشتر عقيق او كجاست؟ بدانيد اگر انگشتر عقيق به دست داشت تازيانه نمى‏خورد.

4- در حديث ديگر آمده است كه امام صادق (ع) فرمود: انگشتر عقيق باعث ايمنى در سفر خواهد بود.

5- حسين بن مزيد مى‏گويد: امام صادق (ع) از پدرش از پدرانش از امير مؤمنان (ع) نقل كرده است كه فرمود: انگشتر عقيق به دست كنيد تا خدا به شما بركت دهد و از بلاها ايمن باشيد.

6- و نيز به همين سند نقل شده است كه مردى به رسول خدا (ص) شكايت كرد كه راهزنان راه را بر من بستند و اموالم را بردند. پيامبر (ص) بر وى فرمود: چرا انگشتر عقيق به دست نكردى؟ به دست كردن انگشتر عقيق آدمى را از هر بلايى حفظ مى‏كند.

7- در حديث ديگر از امام باقر (ع) نقل شده است كه فرمود: هر كس انگشتر عقيق به دست كند، تا زمانى كه آن را در دست دارد پيوسته نيكى مى‏بيند، و همواره از جانب خدا محافظى خواهد داشت.

8- عقيل بن متوكل در حديثى مرفوعه از امام صادق (ع) از پدرش از جدّش نقل كرده است كه فرمود: هر كس انگشترى عقيق بسازد و در آن نقش كند «محمّد نبىّ اللَّه و علىّ ولىّ اللَّه» خداوند او را از مرگ بد حفظ مى‏كند و جز بر فطرت الهى نمى‏ميرد.

و بسیار ثواب ها که در اینجا سخن کوتاه کردیم..

داستان

ابن شهر آشوب نقل میکند که: روزی جبرئیل بر پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم (ص) نازل شد و گفت: ((یا رسول الله ، پروردگارم بر تو سلام و درود می‌فرستد و می‌فرماید: انگشترت را در دست راست کن و نگین آن را هم عقیق قرار بده و به پسر عمویت علی (ع) نیز بگو انگشترش را در دست راست کند و نگین آن را عقیق قرار دهد.))

پیامبر اکرم (ص) پیغام جبرئیل را به امیر مؤمنان حضرت علی (ع) رسانیدند . حضرت علی علیه السلام عرض داشت : یا رسول الله ، عقیق چیست ؟

رسول خدا حضرت محمد (ص) فرمودند : عقیق کوهی در کشور یمن است . در این حدیث پیامبر (ص) تصریح می‌کنند که آن عقیقی دارای فضائل و فواید زیاد است که از سنگ عقیق یمانی باشد .

روزی امیر مؤمنان علی (ع) از کنار جسد کشته ای می‌گذشتند و انگشتری با نگین عقیق در دست داشت . در این حال حضرت فرمودند : انگشترش را برای من بیاورید !!

همراهان حضرت انگشتر آن مرد مقتول را از دستش در آوردند و به حضرت دادند . امیر مؤمنان حضرت علی علیه السلام (ع) نگاهی به آن انگشتر کردند و خطاب به آن فرمودند : (( برای چه از صاحبت که تو را در دست داشت محافظت نکردی و مانع از کشته شدنش نشدی !! ))

پس آن انگشتر به اذن حضرت به صدا در آمد و گفت : یا علی ، برای اینکه من عقیق یمانی نیستم !

در اینجا متوجه می‌شویم که عقیق یمانی چقدر فایده و مرتبه بالا و خاصی نزد خداوند متعال و ائمه اطهار (س) دارا می‌باشد


با ایمان ترین سنگ در میان سنگها :

امام صادق (ع) فرمودند : دوست دارم هر مؤمنی از شیعیان ما پنج انگشتر را در دست داشته باشد . یکی از آنها عقیق است ، زیرا عقیق با ایمان ترین و مؤمن ترین سنگ به خدا و به ما اهل بیت در میان سنگهاست .

* تسبیح سنگ عقیق و استغفار برای دوستان محمد و آل محمد (ص):

 

بشیر خدمت امام صادق علیه السلام (ع) عرض کرد : فدایت شوم ، چه نگینی بر روی انگشترم قرار دهم ؟؟

حضرت فرمودند : ای بشیر! چرا از استفاده کردن عقیق قرمز و عقیق زرد و عقیق سفید غافلی ؟؟؟

پس همانا این سه عقیق ، سه کوهی هستند در بهشت که کوه عقیق قرمز بر خانه پیامبر (ص) در بهشت و کوه عقیق زرد بر خانه فاطمه زهرا (س) در بهشت و کوه عقیق سفید نیز بر خانه امیر مؤمنان حضرت علی علیه السلام در بهشت سایه افکنده است و همه این خانه ها یکی است . همانا این سه کوه خدا را تسبیح و تقدیس و تمجید میگویند و برای دوستان و محبان آل محمد (ص) استغفار میکنند .

و تمامی این زیبایی ها و فواید از عقیق یمانی و سنگ مقدس آن تراوش میکند و اهمیت ویژه آن را متذکر میشود !!!

مطالب مرتبط

نظرات شما

  1. ali گفت:

    این مطلب بسیار مفید است

قالب فروشگاهی