چای سبز و خواص دارویی آن

دسته بندی ها :

Green-Tea2

چای سبز و خواص دارویی آن :

در واقع چای سبز یک چای چینی است که امروزه بزرگترین تولید کننده ی چای سبز کشور چین است و بعد از آن ژاپن، ویتنام و کره قرار دارند. در کمال تعجب باید عنوان کنیم که چین حدود 400000 تن چای سبز در سال کشت میکند که صادرات این چای نسبت به چایی های دیگر برای کشور چین بیشترین سهم را دارد.

کشت چای سبز - تک پسند

نگهداری چای سبز :

این چای حداقل فرآوری روی آن انجام میپذیرد بنابراین همانند دیگر ماده های آلی در معرض تجزیه است. این چای بعد از تولید هم میتواند اکسید شود یا به عبارتی با اکسیژن هوا ترکیب شود و برخی خواص خود را از دست بدهد و حتی تلخ و خراب میشود. حال با توجه به این موضوع نگهداری چای سبز برای ما بسیار حائز اهمیت است، بهترین راه نگهداری از چای سبز نگهداری آن در یک ظرف مات و تاریک و در یک مکان خنک است. گروه تک پسند توصیه میکند که چای سبز را ترجیحا در یخچال در یک ظرف تاریک و مات نگهداری کنید تا از خراب شدن آن جلوگیری شود.

یه نکته ی دیگه ای که خیلی اهمیت داره اینه که این چای تغییر دما نباید داشته باشه . یعنی چی؟ یعنی اگر یخچال رو برای نگهداری انتخاب کردید دیگر جای آن را عوض نکنید. اینطور نباشه یه روز در یخچال قرار بدین یه روز بیرون هر جایی رو انتخاب کردین سعی کنید تغییر ندین!

خواص چای سبز :

همانطور که میدانید چای سبز به دلیل داشتن خواص بسیار بالای خود طرفداران بسیاری دارد. چای سبز به دلیل داشتن ماده ی کاتچین ضد سرطان است و دارای ویتامین های C  و E است که حتما میدانید این ویتامین ها از آنتی اکسیدان های معروف هستند. این چای همچنین نسبت به چای های دیگر 20 تا 30 درصد کافئین کمتری دارد.

و اما خواص بسیار زیاد چای سبز را با هم بررسی کنیم :

فواید چای سبز در بیماری های قلبی چیست؟

همانطور که میدانید افزایش کلسترل خون موجب افزایش بیماری های قلبی و حتی سکته ی قلبی میشود و چای سبز با خاصیت کاهش کلسترل خون نقش بسیار مهمی در کاهش بیماری های قلبی را ایفا میکند حتی پژوهشگران به این نتیجه رسیده اند که نوشیدن روزی سه فنجان چای سبز میتواند سلول های آسیب دیه رگ های قلب را ترمیم کند و روند بهبود بیمار را افزایش میدهد.

چای سبز روند پیری را به تعویض می اندازد:

این چای به دلیل دارا بودن مقدار قابل توجهی از آنتی اکسیدان ها در حفظ و نگهداری سلامتی و شادابی سلول های بدن بسیار پر کاربرد بوده و در واقع روند پیری سلول ها را به تعویض می اندازد.

جلوگیری از سرطان با مصرف چای سبز :

یکی از موادی که با استفاده از آن میتوانیم جلوی سرطان بایستیم مصرف آنتی اکسیدان ها است و آنتی اکسیدان های موجود در چای سبز با توجه به تحقیقات انجام شده 100 برابر تاثیر گذار تر از آنتی اکسیدان های موجود در ویتامین c و همچنین 20 برابر تاثیر گذار تر از آنتی اکسیدان های موجود در ویتامین E است، بنابراین با مصرف چای سبز شما میتوانید بدن خود را از ابتدا به سرطان مصون نگه دارید.

ترمیم زخم ها با مصرف چای سبز :

باز هم برمیگردیم به فواید بسیار زیاد آنتی اکسیدان های موجود در چای سبز، همانطور که میدانید یکی از مهمترین نکات ترمیم زخم ها و کاهش دوره ی ترمیم آنها استفاده از آنتی اکسیدان است که همانطور که ذکر شد چای سبز سرشار از آنتی اکسیدان های موثر است.

چای سبز کلسترل خون را کاهش میدهد

جالب است بدانید که چای سبز کلسترل بد را کاهش میدهد و کلسترل خوب را افزایش می دهد و با این کار کلسترل خون را متعادل میکند.

چای سبز و تاثیر آن بر روی استخوان ها:

چای سبز سرشار از فلوراید است بنابراین تاثیر بسیار زیادی بر روی استخوان ها و همچنین دندان ها دارد، به طور مثال از پوسیدگی دندان ها و همچنین از پوکی استخوان ها جلوگیری میکند.

چای سبز و کاهش وزن :

یکی از دلایل چاقی افزایش سلول های چربی با مصرف کربوهیدرات ها است، حال چای سبز مانع از ذخیره ی گلوکز در سلول های چربی میشود و با این کار میزان تولید سلول های چربی را کاهش میدهد از طرفی چای سبز باعث میشود که متابولیسم چربی ها و هیدارت های کربن بیشتر شود بنابراین میزان قند خون و چربی را متعادل نگه میدارد که در واقع از ازدیاد و کمبود چربی و کبوهیدرات جلوگیری میکند.

چای سبز و تاثیر آن بر بیماری های ریوی

در چای سبز ماده ای به نام تئوفلین وجود دارد که سبب کاهش التهام و همچنین باعث آرامش دستگاه تنفسی و بافت های آسیب دیده ی دستگاه تنفسی میشود بنابراین نوشیدن چای سبز برای کسانی که به آسم مبتلا هستند مفید میباشد و حتی به کسانی که مشاغلی دارند که ریه انها در معرض خطر است نوشیدن چای سبز میتواند از آسیب های برای این افراد ریوی جلوگیری کند.

چای سبز میتواند عفونتها را کاهش دهد

میتوانید یک پارچه ی تمیز را با چای سبز نم دار کنید و سپس گوش خود را که عفونت دارد با این پارچه تمیز کنید. روند بهبود را میتوانید افزایش دهید. از طرفی تبخال نیز عامل ویروسی دارد که شما میتواند با شستشوی تبخال با چای سبز و مرطوب کردن آن به رفع بهبود زخم تبخال کمک کنید.

چای سبز و افزایش ایمنی بدن

گالوکاتچین گالات EGCG موجود در چای سبز میتواند بدن را در مقابل حملات ویروسی و حساسیت ها مقاوم کند به طور مثال پژوهشگران ژاپنی به این نتیجه رسیده اند که چای سبز مانع از اتصال ویروس ایدز به سلول های سیستم ایمنی بدن میشود.

با توجه به موارد عنوان شده در خیلی از کشور ها از چای سبز نه تنها به عنوان چای بلکه از دیدگاه یک دارو نگاه میکنند.

عوارض چای سبز

کافئین موجود در چای سبز باعث کاهش جذب مواد معدنی مانند آهن میشود

مصرف زیاد چای سبز باعث کاهش جذف روی و کلسیم و آهن میشود.

دفع آب را از بدن افزایش میدهد و بنابراین باعث یبوست میشود.

اگر ضربان قلبتان نامنظم است در مصرف چای سبز زیاده روی نکنید

اگر ناراحتی اعصاب دارید در مصرف چای سبز زیاده روی نکنید

بهترین راه برای تهیه چای سبز

طرز تهیه چای سبز- تک پسند

شما ابتدا میبایستی آب را جوش بیاورید سپس ده دقیقه در دمای اتاق منتظر باشید که دمای آب به 80 درجه برسد سپس یک قاشق چای خوری ( در یک لیوان) چای سبز داخل فنجان بریزید

چرا میبایستی دمای آب به 80 درجه برسد؟ چون همانطور که گفتیم چای سبز سرشار از انتی اکسیدان است و آنتی اکسیدان ها در دمای بالای 80 درجه از بین خواهند رفت

گروه تک پسند برای شما آرزوی سلامتی دارد

 

مطالب مرتبط

نظرات شما

قالب فروشگاهی